صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی موظف به اجرای مصوبه دولت در خصوص سهم اضافه کار در مستمری بازنشسته ها است

سلمان خدادادی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا در خصوص اظهارات اخیر رییس سازمان برنامه و بودجه در نشست خبری خود، مبنی بر این که بخشنامه افزودن سهم اضافه کار به مستمری، شامل بازنشستگان سال 95 به بعد هم می شود، اظهارکرد: یک سری قوانین برای دولت وجود دارد؛ صندوق تامین اجتماعی، یک صندوق غیر دولتی، کارگری و حق الناس است که مستقیما دولت نمی تواند بر این صندوق حکم کند،اما صندوق تامین اجتماعی از نظر عرفی موظف به تبعیت از قوانین جاری در خصوص بازنشستگی کشوری است.
وی تاکید کرد: اگر قانونی در ارتباط با مسائل کارمندی نظام جمهوری اسلامی ایران مصوب شود، صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی همانند دیگر صندوق ها که مشتمل بر 18 صندوق می شود، همگی موظف به تبعیت از قوانین جاری کشور هستند.
خدادادی تصریح کرد: این صندوق ها مستقل هستند و اگر قانونی برای بازنشستگان کشور مصوب می شود تمامی این صندوق ها موظف به تبعیت از قانون هستند.
وی افزود: در ارتباط با قوانین اخیر در برنامه ششم توسعه هم هر نوع مصوبه ای که در ارتباط با امور بازنشستگی کشوری ابلاغ شده، سایر صندوق ها از جمله تامین جتماعی موظف به اجرای این موارد و مصوبات است.
رییس کمیسیون اجتماعی مجلس همچنین گفت: اگر دولت مصوب کند که امسال افزایش حقوق 18 یا 14 یا 10درصد باشد آن را به کارمندان ابلاغ می کند. سایر وزارتخانه ها که دارای صندوق های متعدد هستند مثلا صندوق تامین اجتماعی موظف به این افزایش هستند.
خدادادی تاکید کرد: این صندوق ها باید برای بازنشستگان و کارمندان خود به همان میزان که دولت مصوب می کند افزایش مستمری دهند.
وی با بیان این که مجلس آمادگی هر گونه همکاری را در این زمینه دارد، اظهارکرد: اگر خلاء قانون و مانع اجرایی برای موضوع باشد، قطع به یقین مجلس آماده است خلاء را در اسرع وقت برطرف کند.
به گزارش باشگاه خدمات رفاهی هلال احمر به نقل از ایرنا، رییس سازمان برنامه و بودجه هفته گذشته در نشست خبری خود در پاسخ به سوال خبرنگار اقتصادی ایرنا مبنی بر این که با توجه به بخشنامه شماره 70 وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی برای بازنشستگان مشمول قانون تامین اجتماعی که پس از سال 95 بازنشسته می شوند ، دولت چه تمهیداتی برای پرداخت سهم اضافه کار به مستمری آنان درنظر گرفته است، گفت : در خصوص بازنشسته های پس از سال 95 نیز متناسب با کسوری که از اضافه کارشان کسر شده ، ضریبی محاسبه و به مستمریشان اضافه می شود.
محمدباقر نوبخت با بیان این که برای مشمولان بیمه تامین اجتماعی که پس از سال 1395 بازنشسته می شوند بخشنامه جدیدی ابلاغ نمی شود، افزود: برای این مشمولان بر اساس همان بخشنامه قبلی عمل می شود.
هیات وزیران در جلسه یکم دی ماه 95 به پیشنهاد مشترک سازمان اداری و استخدامی کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، آیین نامه اجرایی قسمت دوم ماده 59 قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه را تصویب کرد.
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری نیز اسفندماه سال گذشته، تصویب نامه هیات وزیران درباره آیین‌نامه اجرایی قسمت دوم ماده (59) قانون برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه درخصوص محاسبه اضافه کار کارکنان دستگاه ‌های اجرایی مشمول قانون تامین اجتماعی در زمان بازنشستگی را برای اجرا به دستگاه های ذیربط ابلاغ کرد.
این آیین نامه شامل بازنشستگان تا پایان سال 1395 می شد که امروز نوبخت در نشست خبری در پاسخ به سوالی تاکید کرد که برای مشمولان بیمه تامین اجتماعی که پس از سال 95 بازنشسته می شوند بخشنامه جدیدی ابلاغ نمی شود و برای این مشمولان بر اساس همان بخشنامه قبلی عمل می شود.
آیین‌نامه اجرایی قسمت دوم ماده (59) قانون برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران به این شرح است:
ماده 1- حقوق بازنشستگی کارکنان دستگاه‌های اجرایی مشمول قانون تأمین اجتماعی که قبل از 17/4/1393 از اضافه‌کار آنان کسور بازنشستگی کسر و به‌حساب صندوق تامین اجتماعی واریز شده است، به شرح و فرمول زیر محاسبه و پرداخت می‌ شود:
الف- سازمان تامین اجتماعی(Social security) موظف است در مورد هر یک از کارکنان یادشده با همکاری دستگاه اجرایی ذی‌ربط و با استفاده از مستندات مربوط، نسبت به مجموع اضافه‌کار ماهانه پرداختی که از آن حق بیمه کسر شده است به مجموع اقلام حقوق و مزایای مشمول کسر حق بیمه در طول دو سال آخر خدمت (بدون احتساب مبالغ اضافه‌کار) حداکثر منتهی به 17 تیرماه سال 1393را محاسبه کند.
ب- نسبت (درصد) موضوع جزء (الف) در مبلغ میانگین حقوق و مزایای مستمر و فوق‌العاده ویژه موضوع بند (10) ماده (68) قانون مدیریت خدمات کشوری مشمول کسر حق بیمه (بدون احتساب اضافه‌کار) فرد ظرف دو سال آخر خدمت منتهی به بازنشستگی ضرب می‌شود.
پ- مبلغ حاصل از اعمال جزء (ب) در یک‌سی‌ام مجموع سنوات پرداخت حق بیمه از اضافه‌کار منتهی به تاریخ هفدهم تیرماه 1393 ضرب می‌شود.
ت- مبلغ به‌دست‌آمده از اعمال جزء (پ) به مبلغ مستمری بازنشستگی موضوع ماده (77) قانون تامین اجتماعی که در آن متوسط مزد یا حقوق بیمه‌شده بدون لحاظ اضافه‌کار محاسبه ‌شده است، اضافه می‌شود. براساس آیین نامه جدید هیات وزیران، درصد و سهم اضافه کار از حقوق کارکنان ‌براساس فرمولی محاسبه و به مستمری و پاداش پایان خدمت بازنشستگی آنان افزوده می شود.
به گفته مسئولان سازمان تامین اجتماعی براساس آیین نامه جدید هیات وزیران، درصد و سهم اضافه کار از حقوق کارکنان ‌براساس فرمولی محاسبه و به مستمری و پاداش پایان خدمت بازنشستگی آنان افزوده می شود.
سیام*6984** 1449**1336
گفت و گو: امیر خان زاده*مهرنوش خانزائی

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *