• دسته‌بندی نشده
  • 0

شهرمیان اقلید روستایی بدون پزشک؛ پزشکان اجاره‌ای هم کفاف نمی‌دهد

به گزارش باشگاه خدمات رفاهی هلال احمر به نقل از خبرگزاری تسنیم از اقلید، این روزها اهالی روستای شهرمیان اقلید اگر دچار بیماری و درد حاصل از آن شوند بایستی رنج نبود پزشک عمومی را نیز به جان بخرند و این امر مشکل را دوچندان کرده است. روستای «شهرمیان» شهرستان اقلید یکی از روستاهای استان فارس است که مردم آن با نبود پزشک عمومی روبه‌رو هستند.

مراجعه به شهر جهت درمان

از آخرین روزی که پزشک عمومی در این روستا مستقر بوده نزدیک به یک ماه می‌گذرد و در این مدت بیماران مجبور به مراجعه به شهر جهت درمان و معالجه می‌شوند و این مسئله علاوه بر سختی‌های تردد بیمار را متحمل هزینه‌های عزیمت به شهر می‌کند. این در حالی است که فصل سرما و به تبع آن مشکلات دیگری همچون افزایش بیماری‌های فصلی و همچنین عبور و مرور در یخبندان در پیش است.

اسدی، یکی از روستائیان شهرمیان است که با گلایه از نبود پزشک می‌گوید: اگر یکی از اهالی روستا بیمار شوند نخستین چیزی که بیمار و خانواده‌اش را نگران می‌کند عدم حضور پزشک است چراکه بیمار بایستی برای درمان بیماری‌اش به شهر مراجعه کند.

وی از حضور موقت پزشکان دیگر روستاها در شهرمیان خبر می‌دهد اما این را علاج کار نمی‌داند. اسدی یکی از مشکلات نبود پزشک ثابت در این روستا را دفترچه فاقد مهر پزشک خانواده بیان می‌کند و می‌گوید: بسیاری از اهالی روستای شهرمیان به دلیل عدم حضور پزشک خانواده و ممهور نبودن دفترچه‌ بیمه‌شان مجبورند با پرداخت هزینه آزاد به پزشک شهری مراجعه کنند.

«چند ساعتی یک پزشک را برای درمان بیماران از روستای امامزاده اسماعیل به روستای شهرمیان می‌آورند و باز­می‌گردانند» این سخنی است که ایوبی یکی از روستاییان اهل شهرمیان بیان می‌کند و چاره‌اندیشی هرچه زودتر و پیش از آغاز فصل سرما را خواستار است.

عدم تخصیص پزشک از سوی دانشگاه علوم پزشکی

نصیری، رئیس مرکز بهداشت شهرستان اقلید عدم اختصاص پزشک از سوی دانشگاه علوم پزشکی را مشکل این روستا بیان می‌کند و می‌گوید: پزشک قبلی روستای شهرمیان به دلیل ادامه تحصیل مجبور به ترک روستا شد و از آن زمان تاکنون ما پیگیر جذب پزشک عمومی برای این روستا و همچنین روستای نظام‌آباد بوده‌ایم. 

به گفته وی با اینکه دانشگاه علوم پزشکی قول مساعدت در اعزام و استقرار سه پزشک را برای ابتدای مهرماه داده بود اما تاکنون این امر محقق نشده است.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان اقلید می‌گوید: برخی پزشکان نیز تمایلی به طبابت در روستاها و شهرستان‌ها ندارند؛ بنابراین در حال حاضر و تا زمان اختصاص پزشک از سوی دانشگاه به این روستا ما مجبور به بکار گیری پزشکان مراکز دیگر به‌طور موقت در روستای شهرمیان هستیم.

وی همچنین از پیگیری جذب پزشک از طریق وب‌سایت پزشکان خبر می‌دهد و می‌گوید: جهت تسریع این امر تقاضای پزشک موردنظر را از طریق فراخوان در وب‌سایت پزشکان اعلام کرده‌ایم اما تاکنون توفیقی در این امر حاصل نشده است.

خبرگزاری تسنیم در نظر دارد در سلسله‌ گزارش‌هایی به بیان مشکلات و توانمندی‌های شهرستان‌ها و روستاهای استان فارس بپردازد. ‌مردم مناطق مختلف استان می‌توانند مشکلات و توانمندی‌های شهرستان و روستای خود را از ساعت 8 الی 16 با شماره تماس 07132281975 با دفتر خبرگزاری تسنیم استان فارس در جریان بگذارند.

گزارش از حامد ثابت اقلیدی

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *