دام های مجاور در زیستگاههای وحوش قزوین واکسینه می شوند

مهدی مهرزاده روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه جانوران حیات وحش در بعضی موارد می توانند به عنوان مخزن بیماری دام های اهلی عمل کنند و البته عکس این موضوع نیز صادق است،افزود: تلاش می شود با واکسیناسیون دام های اهلی که در مجاورت حیات وحش تردد دارند از بروز بیماری به وحوش یا انتقال عوامل بیماری زا به جمعیت دامی جلوگیری شود.
وی اظهار کرد: از مهم ترین بیماری هایی که بین دام های اهلی و وحوش مشترک است و قابلیت سرایت متقابل بین این حیوانات را دارد باید به آبله، شاربن، تب برفکی،هاری، بروسلوز و طاعون نشخوارکنندگان کوچک (PPR) اشاره کرد.
مهرزاده با بیان اینکه طرح واکسیناسیون دام های مجاور زیستگاه های وحوش قزوین سال قبل نیز اجرا شد،ادامه داد: در این راستا سال گذشته 214هزار راس دام سبک (گوسفند وبز) در مناطق مختلف استان که در حاشیه و اطراف زیستگاههای حیات وحش تردد داشتند، علیه بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک واکسینه شدند این در حالی است که علیه دیگر بیماری ها نیز مایه کوبی انجام شد.
مهر زاده تصریح کرد:چرای مشترک و تماس مستقیم گونه های جانوری حیات وحش و دام های اهلی از جمله عوامل بروز بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک در سطح دام های استان می باشد که خوشبختانه با آگاهی بخشی و اطلاع رسانی به دامداران در دو سال اخیر هیچ گونه موردی از بروز این بیماری در استان مشاهده نشده است.
به گفته وی با توجه به نزدیک بودن منطقه حیات وحش طارم سفلی قزوین با طارم علیا در استان زنجان، سالهای گذشته در این منطقه تعداد زیادی تلفات به دلیل بروز این بیماری گزارش شد ولی با جدا سازی های صورت گرفته و واکسیناسیون به موقع و پوشش درمانی مناسب شاهد رفع این مشکل بودیم.
این مسئول خاطرنشان کرد: مهم ترین راهکارهای صیانت از سرمایه دام اهلی و حیوانات وحشی، بکار گیری اقدام های پیشگیرانه و کاهش تماس این حیوانات با یکدیگر و نیز مایه کوبی به هنگام و کامل گله های دام است.
وی از تمامی دامدارانی که در مجاورت زیستگاه های طبیعی این گونه حیوانات هستند خواست تا نسبت به انجام واکسیناسیون به موقع اقدام نمایند.
مهرزاده به دامداران توصیه کرد با مشاهده علائم بیماری یا بروز تلفات در دام ها و وحوش و نیز پرندگان اهلی و وحشی، ضمن خودداری از تماس با لاشه حیوانات تلف شده، در اسرع وقت موضوع را با شماره تلفن 1512 به اداره کل دامپزشکی و یا به اداره کل حفاظت محیط زیست اعلام کنند.
7390*3013

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *