اصفهان| کلاس‌های آموزشی و اردوهای فرهنگی- تفریحی برای کودکان مبتلا به بیماری‌‌های خاص برگزار می‌شود

مریم جان‌نثاری در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان، پیرامون فعالیت‌های انجمن حمایت عاطفی از کودکان سرطانی فانوس اظهار داشت: انجمن فانوس از سال 90 به همت تعدادی از دانشجویان با هدف حمایت عاطفی از کودکان مبتلا به بیماری‌های خاص فعالیت خود را آغاز کرد.

وی افزود: اعضای این مجموعه با هدف حمایت عاطفی برای ایجاد فضایی شاد ومفرح برای بهبود حال کودکان مبتلا به سرطان و بیماری‌های خاص و معنویت درمانی در بیمارستان حضور پیدا می‌کنند در این راستا از ابتدای سال جدید و در تعطیلات نوروز اعضا برای بازدید کودکان به بیمارستان می‌رفتند.

مدیر اجرایی انجمن فانوس بیان کرد: برگزاری جشن تولد‌های فصلی یکی از فعالیت‌هاست که در اردیبهشت ماه جشن تولد متولدین بهار برگزار شد، در ماه رمضان نیز برنامه‌ها ادامه داشت و به مناسبت عید فطر جشنی برای کودکان تدارک دیده شده است.

وی با بیان اینکه اعضای این انجمن به صورت رایگان فعالیت می‌کنند، گفت: همه اعضا به صورت داوطلبانه و رایگان با جان و دلشان فعالیت می‌کنند و هیچ حقوقی دریافت نمی‌کنند و بعضاً اکثرشان ماهانه مبلغی را به انجمن کمک می‌کنند.

جان نثاری تصریح کرد: برنامه بازدید از کودکان که به صورت مستمر انجام می‌شود و در این مدت برنامه‌های دیگر از جمله برگزاری کلاس‌های تقویتی و آموزشی نیز برگزار می‌شد بدین صورت که هر کودکی که نیاز به معلم داشت با ما تماس می‌گرفت و برای او جلسات آموزشی هماهنگ می‌شد.

وی افزود: بیشتر کلاس‌هایی که برای این کودکان برگزار می‌شود تقویتی و درسی است چون این کودکان به خاطر بیماری گاهی ممکن است چندین روز و ماه‌ها نتوانند به مدرسه بروند و این مورد در روحیه آن‌ها بسیار اثرگذار است برای همین برای جبران عقب افتادگی درسی آن‌ها و تقویت روحیه‌شان این کلاس‌ها را برگزار می‌کنیم.

مدیر اجرایی انجمن فانوس ادامه داد: برای تابستان کودکان نیز کلاس‌های تقویتی و فوق برنامه در نظر گرفته شده همچنین اردوی خانوادگی یک روزه برای کودکان و خانواده‌های آن‌ها برگزار می‌شود که در آن برنامه‌های آموزشی مختص خانواده‌ها و جشن و بازی برای کودکان برگزار می‌شود.

وی تصریح کرد: بیمارستان کودکان 1 تا 16 سال را پذیرش می‌کند و جامعه هدف ما نیز همین سنین را در بر می‌گیرد اما اگر فردی غیر از این باشد و به انجمن مراجعه کند، او را هم به عضویت در می‌آوریم.

جان نثاری در ارتباط با تاثیرگذاری حمایت عاطفی از کودکان گفت: تاکنون تحقیق علمی در این مورد انجام نشده هرچند قرار است این مهم هم شروع شود و تحقیقات علمی در این زمینه انجام شود اما تجربه ثابت کرده طبق بازخورد خانواده‌ها این اقدامات بسیار موثر بوده است.

وی افزود: بسیاری از خانواده‌ها اذعان دارند کودک‌شان قبلاً به زور برای شیمی درمانی بیمارستان می‌رفته و زمانی که شما حضور دارید با علاقه برای درمان مراجعه می‌کند، یا از برخی پرستاران شنیده شده زمان‌هایی که ما در اتاق بازی بخش حضور داریم پلاکت خون این کودکان تغییر می‌کند و روی بهبودی آن‌ها تاثیرگذار است.

مدیر اجرایی انجمن فانوس خاطرنشان کرد: نمی‌‌دانیم تحقیقاتی ویژه در این زمینه انجام شده یا نَه اما حتی از نظر علمی هم ثابت شده و متخصصی علمی پزشکی و روانشناسان به اینکه تقویت روحیه تاثیر بسیاری بر روند درمان دارد، معترف هستند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *